На березі високому Дніпра

У давнину - неначе Божа ласка,

З’явилося зі слави і добра,

Із іменем, що ніби вийшло з казки,

Ти, місто, неповторнеє моє,

До квітів та пісень духмяних ласе,

Із чаром, що в лиці твоєму є, -

Черкаси, древні й молоді Черкаси.

Тетяна Шолохова


Ці поетичні рядки належать перу черкаської журналістки Тетяни Шолохової. Дійсно Черкаси - старовинне і водночас молоде місто що розкинулось в Середньому Подніпров’ї на мальовничих схилах Дніпра.

Час і обставини виникнення міста досі залишаються нез’ясованими; те саме стосується походження топоніма «Черкаси». Перша достовірна згадка про Черкаси - це повідомлення білорусько-литовських літописів під 1394 роком.

У 16-17 століттях Черкаси були одним із осередків формування козацтва. Не випадково на гербі міста зображений козак з рушницею на плечі та кінь, що скаче - символ хоробрості, сили, спритності.

Заблукати приїжджим гостям в Черкасах проблематично, і не лише тому, що місто порівняно невелике, - гостей вражає чітке прямокутне планування, яке існує вже майже два століття. Рідко яке місто має такі рівні, правильно розбиті на квартали вулиці. Забудову Черкас і досі вважають зразком містобудівного мистецтва.

А колись було інакше. У середині 19 століття місто нагадувало собою велике село, в якому було декілька кривих вулиць.

— Після включення у 1793 році Черкас до складу Російської імперії та перетворення його в повітовий центр Київської губернії постало питання про реорганізацію його планувальної структури.

План розбудови міста створив відомий архітектор Вільям Гесте, який очолював усю містобудівну справу в Російській імперії. Завдяки плану Вільяма Гесте, затвердженому у 1826 році, Черкаси в архітектурному плані перетворилися з села на місто.

У 2001 році на будівлі міської ради встановлена пам’ятна дошка, присвячена Вільяму Гесте.

Окрасою Черкас є його зелені і затишні вулиці, обсаджені абрикосами, каштанами, тополями і липами. Часто ми ходимо ними не задумуючись на честь якої події, або якої особистості вони названі. А між тим це історія нашого міста. Вулиці Черкас нерідко перейменовувалися. Ось і у 2016 році 95 черкаських вулиць змінили свої назви. В основі перейменувань лежав глибинний зміст, торжество історичної справедливості, відродження незаслужено відторгнутого і забутого, прагнення до неповторної своєрідності.