Вулиця Дахнівська Січ (Колишня Ворошилова)


Історія - цінний ключ до пізнання нашої давнини, що дає можливість осмислити минуле свого краю, міста, вулиці.

Якраз про вулицю Дахнівська Січ і поведемо мову.

Дослідники історії нашого краю, посилаючись на перекази та легенди, стверджують, що на території сучасної Дахнівки ще в кінці XIV століття існувала перша козацька Січ - Дахнівська. І заснував її разом зі своїми побратимами козак на ім’я Дахно. Це укріплення - фортеця приваблювало козаків з навколишніх земель та слугувало перешкодою від набігів ворогів.

Ця карта з’явилася завдяки німецькому дипломату, історику, мандрівнику барону Зігмунду фон Герберштайну. Як дипломат, він двічі відвідував Москву, бував в Україні. За результатами подорожей видав «Записки про московітські справи». Вони стали першим докладним описом географії України, на карті є схематичне зображення її території. А місто Черкаси ( на той час і Дахнівська Січ) він називає центром козаків, а всіх українців - черкасами.

Про Дахнівську Січ, звичайно ж, було відомо тодішньому старості Черкаському та Канівському Дмитру Байді-Вишневецькому, який заснував першу Запорізьку Січ. На думку істориків саме Дахнівська Січ послужила зразком для створення легендарної Запорізької.

Для підтвердження цього факту звернемось до праці «Опис повіту Київського», в «Географічному словнику Королівства Польського», опублікованого польським істориком, археологом і етнографом Едвардом Руліковським. Він засвідчує, що ще до переселення за пороги у XIII столітті козаки мали першу Січ біля села Дахнівка. Згодом цю інформацію підтвердили і археологи.

Отже, можемо з гордістю стверджувати, що Черкаси є батьківщиною першої козацької Січі, яка увіковічнена в новій назві вулиці - Дахнівська Січ.

Тамтешні мешканці, звичайно ж, пам’ятають її колишні назви — Красіна, згодом Ворошилова. Та історія все розставила на свої місця і повернула вулиці її прадавню назву.

В одному з її затишних куточків розташований госпіталь для інвалідів війни, в якому нещодавно відкрився центр реабілітації учасників АТО.

Влітку 2018 року четверо кіборгів, що проходять тут постійну реабілітацію, власним коштом спорудили дві альтанки, а одну із алей прикрасили скульптурою оленя. Цей подарунок - дяка колективу госпіталю за їх нелегку працю.

Продовжує традиції славних предків козацький дитячий табір відпочинку «Дахнівська Січ», де в дусі українського січового козацтва гартуються майбутні захисники Вітчизни.