Цадик Нахман

(04.04.1772 – 16.10.1810)

духовний провідник брацлавських хасидів


Народився Нахман 4 квітня 1772 року в Меджибожі (нині Хмельницької області). Ще з дитинства Нахман вирізнявся гострим розумом та ерудованістю. Незадовго до повноліття (13-ти років) уклав свою першу рукописну працю «Книгу моральних якостей», збірник афоризмів на теми різних проявів Єврейського духовного життя.

Роки його учнівства та духовного становлення пройшли у селі Осоти (зараз Стара Осота Кіровоградської області). У 1798 – 1799 роках Нахман здійснив паломництво до Палестини. Поїздка була досить небезпечною.

1802 року ребе Нахман оселяється в невеличкому подільському містечку Брацлаві. Дорога до нового місця проживання ознаменувалася для нього важливою подією – відвідинами знаменитого цвинтаря в Умані, де було поховано безліч євреїв, що потрапили у круговерть українсько-польських зіткнень часів Коліївщини 1768 року. «Скільки тут було страт, скільки тут було святих!» – вигукнув ребе. І попросив поховати себе в Умані, поряд з жертвами погромів – щоб потім «привести їх до престолу Господа».

Головною працею цадика є знаменита «Онтологія повчань рабі Нахмана», яка вмістила занотовані Штернгарцем біля трьохсот уроків Нахмана. Надруковані також символічно оформлені казкові притчі цадика під назвою «Історії про надзвичайне».

У Брацлаві Нахман став удівцем. Поховав свого первістка, на якого покладав месіанські сподівання, сам захворів на туберкульоз. У травні 1810 року переїжджає до Умані, селиться поблизу єврейського цвинтаря. Смерть цадика настала 16 жовтня 1810 року.

Кожен рік на свято Рош а-Шана (Новий рік) до Умані відбувається велике хасидське паломництво. Причину такого явища віднаходимо в заповіті рабі Нахмана, який дав наставу своїм послідовникам, щоб ті на Новий рік біля уманської могили пошанували його пам’ять, запалили свічки, склали пожертву, виголосили молитву «Виправлення». За це цадик обіцяв їм милість та благословення.


Література


Фуркало, В. Хасиди в Умані /В. Фуркало //Чумац. шлях. – 2010. – №3; [спецвип.] –С. 29 – 31.

Степанов, М. Уманський цадик /М. Степанов //Прес-Центр – 2006. – 20 верес. – С. 29.

Баніт, А. Нахман Брацлавський і брацлавські хасиди /А. Баніт, О. Зарубинський //Людина і світ. – 1994. – №7. – С. 31 – 33.

Косих, Г. Новий 5771-й рік найкраще відзначити в Умані, що на Черкащині /Г. Косих //Уряд. кур’єр. – 2010. – 11 верес. – С. 6 – 7: фотогр.