Нові видання про край у 2021 році


Страшевич, В. Б. Спортивна Чапаєвка : іст. краєзнав. нарис / В. Б. Страшевич. – Черкаси : [б. в.], 2020. – 110, [1] с. : іл. – Бібліогр. : с. 109–110.


Історико-краєзнавчий нарис, автором якого є журналіст, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, почесний краєзнавець України, лауреат обласної літературно-краєзнавчої премії ім. М. Максимовича, відомий черкаський краєзнавець Василь Борисович Страшевич, на основі документальних матеріалів, спогадів і свідчень очевидців розповідає про понад 70-річний шлях одного з кращих маяків сільського масового фізкультурного руху в країні – колективу фізичної культури села Чапаєвка (тепер - Благодатне), що на Черкащині, про його зародження, багаті та славні спортивні традиції, створення спортивної бази на селі тощо.

Видання розраховане на масового читача та особливо тих, хто цікавиться історією спорту Черкащини.

Таран, К. П. Поміж реалій та ілюзій : ст., есеї, інтерв’ю, спогади / Катерина Таран ; упоряд. Г. Дацюк, О. Таран [та ін.] ; [ред. Н. Мусієнко]. – Київ : Наша культура і наука, 2020. – 296 с. : іл.


Книга презентує кращу частину творчості відомої черкаської журналістки, яка передчасно пішла з життя. Катерина Таран толерувала світоглядну, а не продажну журналістику. Таку, якої сьогодні стає все менше, з людським, чесним і чітко вираженим національним обличчям. Правдиві картинки життя простих українців зафіксовані тут талановитим пером, щирою душею і не фальшивим голосом.

У книзі йдеться також про те, як професіонал своєї справи і справжній патріот не на словах, а на ділі може боротися за поганьблену чиновниками та їхніми попихачами «з народу» Українську Правду.

Окремим розділом уміщені спогади однокурсників, колег і близьких авторки.

Для широкого кола читачів. Стане в пригоді студентам факультетів журналістики, як навчальний посібник.

Буренко, І. Н. Канів у Другій Світовій війні / І. Буренко. В. Лепський. – 2-е вид., доповн. та переробл. – Канів [та ін.] : Андрощук П. С., 2019. – 435 с. : іл. – Бібліогр. : с. 433–434.


Книга висвітлює життя Канева і Канівщини під час Другої Світової війни. У ній описані військові події, які відбувалися під час відступу наших військ, окупації та визволення міста, партизанський рух на Канівщині, а також спогади канівчан, живих очевидців тих подій.

Книга має своєрідну будову. Лише у передмові автори дають своє бачення цього періоду і пояснюють мотиви, що спонукали до написання саме такої книги. Всі інші відомості подаються неупереджено – як є. Книжка складається з думок, почувань, болю простої  людини.

Читаючи книгу, читач прекрасно зрозуміє, відчує й винесе власне бачення того періоду. Видання примусить роздумувати і оцінювати події лихоліття.

Клименко, В. І. Душа і пам’ять Черкащини [Образотворчий матеріал] : живопис, графіка : [книга-альбом] / Віктор Клименко. – Черкаси : Третяков О. М., 2020. – 155 с. : іл. – Бібліогр. : с. 154–155.


Книга-альбом представляє широкому загалу живописні роботи відомого черкаського митця, заслуженого діяча мистецтв України Віктор Клименка. Українська історія і сьогодення рідного краю поєднуються в полотнах історико-героїчної тематики, батальних композиціях, в галереї портретів славетних земляків, як, приміром, портретах Богдана Хмельницького чи Василя Симоненка, в об’ємному доробку пейзажів.

Книга-альбом розрахована на широке коло читачів.

Омелечко, Р. Б. Пам’ять затоплених сіл / Раїса Омелечко. – Чорнобай : Чорнобаїв. КПП, 2020. – 203 с. : іл. Бібліогр. : с. 200.


Краєзнавче історико-документальне дослідження «Пам’ять затоплених сіл» висвітлює переселення низинних придніпровських сіл Чорнобаївського району в 1956–1960 рр. та затоплення їх водами Кременчуцького водосховища.

На основі архівних документів, публікацій у періодиці, спогадів учасників і очевидців переселення відтворюються трагічні події в історії рідного краю. Це підтверджується і різноманітними фотографіями.

Книга написана для масового читача, для шанувальників і дослідників минулого. Вона – пам’ятник нашим стародавнім козацьким селам, нашим предкам, жителям-переселенцям, яким випало пройти тернистий шлях і здійснити трудовий подвиг.

Книга присвячена 60-річчю переселення і заснування нових сіл.

Гаврилюк, О. М. Лисянка – велич українського духу / Олександр Гаврилюк ; Лисян. козац. полк Черкас. обл. козац. т-ва ВГО «Укр. реєстр. козацтво». – Вишгород : Сергійчук М. І., 2020. – 589 с. : іл.


Книга присвячена минувшині Лисянщини, що віддзеркалює суспільні, політичні і соціальні процеси в Україні, є складовою цілісної історії нашої країни.

У праці зібрано в одну монографію цінний матеріал з історії Лисянського краю. Тут вміщено не тільки широкий історичний виклад розвитку Лисянки протягом майже двох століть, а й опис весільного обряду, млинарського промислу, непростого чумацького ремесла. Останнє надає книзі, крім суто історичного, ще й етнографічне забарвлення та стверджує, що Лисянка, як земля Богдана і Тараса, є одним із культурних центрів, духовною величчю України!

Твір написаний на основі великого масиву документальних та літературних джерел, що надає деякій інформації унікальності.

Розрахована на широке коло читачів.

Художня культура Шевченкового краю / [авт.-упоряд. А. І. Белень, М. К. Волков ; голов. ред. І. Майданченко]. – Корсунь-Шевченківський : І. В. Майданченко, 2020. – 644 с.


Це краєзнавче видання є першою спробою узагальненого погляду на цю складну і цікаву проблему. Книга дає можливість ширше розкрити культурологічне бачення не тільки на давню історію розвитку культури нашого регіону, а й на творчість митців Черкащини. Вона розкриває різні аспекти творчих шукань і досягнень видатних митців краю. Дуже важливо, що узагальнюючий формат написання поєднаний з аналізом творчого доробку митців, які визначають художнє обличчя культури області, пропонується вперше.

Автор-упорядники ставили за мету не тільки простежити історичний шлях становлення та розвитку культури (її створювали й створюють люди), а й залишити про них – творчих, обдарованих від Бога людей – добру пам’ять.

Голиш, Г. М. Дмитро Лисун : від Гірників до Плешканів : [докум. повість, спогади] /Г. М. Голиш. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 269 с. : іл.


На підставі архівних документів та спогадів подано життєпис відомого аграрія й громадсько-політичного діяча, заслуженого працівника сільського господарства України Дмитра Олександровича Лисуна (1955–2010).

Багато років Д.О. Лисун очолював ПСП «Плешкані», що на Золотоніщині. Його життєвий шлях, працелюбство, ініціативність, творчий підхід до справи, мужність, чесність і самовідданість у боротьбі за європейські та демократичні цінності стали справжнім взірцем для співвітчизників, а тому його життєпис оприлюднений.

Книга адресована найширшому колу читачів, особливо тим, кого цікавлять історія та сьогодення аграрного виробництва, життя сільського соціуму, перепетії громадсько-політичного життя України.

З історії міст і сіл Черкащини : каталог книг, 1991–2019 рр. / Упр. культури та охорони культур. спадщини Черкас. облдержадмін., КЗ «Обл. універс. наук. б-ка ім. Тараса Шевченка» Черкас. облради ; [уклад. Л. Т. Демченко ; наук. ред. В. М. Мельниченко]. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 107 с.


Історія міст і сіл Черкащини завжди перебувала в полі зору зору як науковців, так і дослідників-аматорів. У роки незалежності з-під їх пера вийшла значна кількість грунтовних праць і невеликих книг, в яких досліджуються різні періоди історії міст і сіл нашого краю. Вони є надзвичайно важливим джерелом знань з історії рідного краю, яке містить багато цікавої і маловідомої інформації.

Бібліографічний посібник «З історії міст і сіл Черкащини : каталог книг 1991–2019 рр.» містить бібліографічні описи книг, які вийшли друком у роки незалежності України.

Посібник стане у нагоді краєзнавцям, освітянам, працівникам бібліотек, архівів і музеїв, студентам, учням шкіл, усім, хто цікавиться історією краю.

З електронною версією бібліографічного покажчика користувачі можуть ознайомитись на сайті Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка.

Перепелиця, А. І. Соціально-культурний портрет Чигирина / Алла Перепелиця, Світлана Павлова. – Черкаси : Гордієнко Є. І., 2020. – 212 с. : іл.


Книга «Соціально-культурний портрет Чигирина» є збіркою статей, в яких подається соціально-економічний розвиток Чигирина (ХІХ–поч. ХХ ст.), забудова міста (ХІХ–поч. ХХ ст.), минувшина та відродження пам’яток культурної спадщини першої гетьманської столиці, історія природних та штучних гідрологічних об’єктів пам’ятки національного значення НІКЗ «Чигирин», Замкової гори, сторінки історії єврейства на Чигиринщині (ХVII – поч. ХХІ ст.), топографія та ландшафтна архітектура єврейських цвинтарів  міста (поч. ХІХ–ХХІ ст.), життєвий шлях художника, музиканта та одного із активних діячів пам’яткоохоронної роботи на Чигиринщині – Івана Титовича Запорожченка (20–60 рр. ХХ ст).

Статті базуються не тільки на архівних та історичних джерелах, а також на польових дослідженнях авторів. Ілюструють книгу світлини пам’яток історії, архітектури, природи Чигирина та людей, які відіграли значну роль у соціально-економічному розвитку повітового містечка Київської губернії та збереженні і відродженні пам’яток культурної спадщини районного центру Черкаської області. Більша частина світлин віднайдена авторами на теренах Чигиринщини з 1994 по 2020 рр. та публікуються вперше.

Видання розраховане на науковців, студентів, краєзнавців та пересічних громадян, які цікавляться історією козацького краю.

Чигиринщина : історія і сьогодення : матеріали VII наук.-практ. конф., [Чигирин], 21–22 листоп. 2019 р. / Нац. іст.-культур. заповідник «Чигирин» ; [упоряд. Я. Л. Діденко та ін.]. – Черкаси : Вертикаль, 2019. – 298 с. : іл. – Містить бібліогр.


До збірки увійшли наукові доповіді та повідомлення, що були представлені на VII науково-практичній конференції «Чигиринщина: історія і сьогодення».

Збірка присвячена актуальним проблемам дослідження Чигиринського краю від найдавніших часів до сьогодення, питанням історії та сьогодення музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства.

Для науковців, викладачів, усіх, хто цікавиться дослідженнями історії України та краю.

Чигиринщина в історії України. Зб. 8 : Культурна спадщина Чигиринщини : матеріали Восьмої міжрегіон. іст-краєзнав. конф., [Чигирин], 30 квіт. 2020 р. / Черкас. держ. технол. ун-т [та ін.] ; [відп. ред. Лазуренко В. М.]. – Черкаси : Гордієнко Є. І., 2020. – 391 с. : іл.


Збірник складають статті з історії освіти та бібліотечної справи Чигиринщини, про заповідні місця краю, діяльність закладів культури, про видатних особистостей та їх зв’язок з Чигиринщиною. Тут містяться статті про релігійне життя краю, проблеми історії Чигиринщини та України.

Видання розраховане на усіх, хто цікавиться минулим свого рідного краю.

Джерело. Вип. 16 : матеріали 16-ї наук.-практ краєзнав. конф. «Історія рідного краю в контексті історії України», [м. Кам’янка], 19 квіт. 2019 р. : присвяч. 370-річчю з часу першої письм. згадки про Кам’янку / Кам’ян. держ. іст.-культур. заповідник [та ін.] ; [упоряд. Шамрай О. Г. ; ред. Таран Г. М.]. – Черкаси : Вертикаль, 2019. – 142 с. – Містить бібліогр.


Збірник містить статті з історії м. Кам’янка, про розвиток закладів освіти, медицини, культури на теренах рідного краю від найдавніших часів до сьогодення. Чимало статей присвячено маловідомим особистостям в історії Кам’янщини.